Подменено е уличното осветление на Ловеч и Дойренци, да се готвят останалите селища. Това стана ясно на пресконференция на кмета на Община Ловеч Корнелия Маринова, инж. Петър Деков, директор "Проекти, програми и инвестиции" и Мортен Педерсен, представител на "Емпиенерджи", Кралство Норвегия.
Общината е започнала обследване на още 20 населени места с голяма консумация на електроенергия и предстои да се изготвят проекти за тях. "Става дума не само за подмяна на осветителите с високоефективни LED осветители, но и за въведена автоматизирана система за централизирано управление, още за изградена фотоволтаична централа, която да поеме 10 процента от разходите на електроенергия. Очакваме да постигнем екологичен ефект, който да доведе до енергийни спестявания около 75 процента, да постигнем намаление на емисиите на въглероден двуокис с около 1240 тона/годишно, но и да постигнем финансови икономии с поне 160 000 лева. Чрез реализацията на проекта се постига по-добра осветеност, което се отразява върху качеството на живот и пътнотранспортната обстановка", заяви кметът Корнелия Маринова.
В настоящата криза с повишени многократно цени на електричеството, Община Ловеч въвежда екологично и иновативно решение. Подменени са 3438 броя осветителни тела в Ловеч и село Дойренци. На покрива на сградата на бившето СПТУ "Дочо Пенков" е монтирана фотоволтаична централа, която работи с хибридни инвертори и блокове с акумулаторни батерии.
Общата стойност на проекта е 1 172 503 лева. Бенефициент е Община Ловеч, а партньор по проекта е "Емпиенерджи", Кралство Норвегия.
По информация от Община Ловеч